O‘quvchilarni kasb-hunarga yo‘naltirish va psixologik-pedagogik


Download 62.99 Kb.
bet1/3
Sana26.03.2023
Hajmi62.99 Kb.
#1297012
  1   2   3
Bog'liq
Barqarorlik (Soft skills)


O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi


O‘quvchilarni kasb-hunarga yo‘naltirish va psixologik-pedagogik
respublika tashxis markazi


8-11-SINF O‘QUVCHILARI UCHUN KORREKSION VA RIVOJLANTIRUVCHI MASHGʻULOTLAR ISHLANMASI

(maktab psixologning ish rejasiga ilova)


Toshkent- 2022

19-Mavzu: “Barqarorlik” (Soft skills)
Mashg‘ulotning maqsadlari:
O‘quvchilar quyidagi ko‘nikmalarga ega bo‘ladilar:
•Impulslarni kechiktirish uchun uzoq muddatli fikrlashni qanday qo‘llashni bilib olish va bajarilishi kerak bo‘lgan vazifalarga e’tibor qaratish
•Qisqa muddatli (impulsiv) fikrlashdan uzoq muddatli fikrlashni (barqaror fikrlash) farqlay olish.
•Barqarorlik haqida o‘qing va ular mashg‘ulotlar davomida barqarorlik bo‘yicha olgan ko‘nikmalarni aniqlang,
•So‘nggi 8 hafta ichida ularning xulq-atvori, munosabati va bilimlari qanday o‘zgarganligi haqida misollar ustidan fikr yuriting; o‘z misollarini sinfga taqdim etsinlar
Mashg‘ulot uchun zarur bo‘lishi mumkin bo‘lgan jihozlar:
•O‘quvchilar mashg‘ulotga uy vazifalarini bajarib, muhokama qilishga tayyor holda kelishlari shart
•Baholanishdan keyingi mustaqil hisobot nusxasi yozilgan plakat
Mashg‘ulotning borishi:
O‘quvchilarni qutlang va bugungi mavzu "Barqarorlik" ekanligini eslating
Guruhning asosiy qoidalariga qisqacha murojaat qiling (qoidalar aniq yozilgan plakatlarga ishora qiling):
•Hurmatga asoslangan muloqot va munosabatdan foydalaning
•Guruhda barchaning ishtiroki muhimdir
•Bir-biringizni tinglang
•Boshqalarga ham fikr bildirish uchun teng imkoniyat bering
•Bir-biringizni qo‘llab-quvvatlang
•Mashg‘ulot vaqtida oshkor qilingan har qanday shaxsiy ma’lumotlar qat’iy sir saqlanadi
•Og‘zaki tahqirlash yoki zo‘ravonlik ta’qiqlanadi

Download 62.99 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling