Sana: 7-SINF
Mavzu: O‘rgimchaksimonlarning umumiy tavsifi, turkumlarga bo‘linishi. Butli o‘rgimchakning tuzilishi va hayot kechirishi.
Dars maqsadlari:
a)Ta’limiy:
1-O‘rgimchaksimonlarning umumiy tavsifi, turkumlarga bo‘linishi. Butli o‘rgimchakning tuzilishi va hayot kechirishinitushinish ,tanish, izohlash kompetensiyasi;
2-O‘rgimchaksimonlarning umumiy tavsifi, turkumlarga bo‘linishi. Butli o‘rgimchakning tuzilishi va hayot kechirishini o’rganish kompetensiyasi.
3-Sog’lom turmush tarzi va ekologik kompetensiya.
b) Tarbiyaviy: TK-1 Kommunikativ kopetensiya:
Mavzu bo‘yicha tavsiya etilgan o‘quv topshiriqlari va o‘qituvchining savollariga yozma va og‘zaki javob berishda ta’lim olayotgan til me’yorlariga rioya qilish; kichik guruhlar bilan ishlash jarayonida faol ishtirok etish.
c) Rivojlantiruvchi: TK-3O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:
Biologiya darslari, darsdan tashqari ishlar, sinfdan tashqari mashg‘ulotlarda faol ishtirok etish,tabiatda o‘z xatti-harakatlari bilan o‘zini nazorat qila olish.
Dars turi: Yangi bilim berish.
Dars metodi: Xamkorlikda o`qitish texnologiyasi. Zanjir medtodi. Kichik guruhlarda ishlash.”Tezkor savol-javob” ,
Dars jihozlari: AKT,tarqatmalar, darslik, mavzuga oid o`quv jadvallari.
Darsga ajratilgan vaqt miqdori: 45 daqiqa.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
1.Salomlashish.
2.O’quv xonasining darsga tayyorgarligini tekshirish.
3.Davomatni aniqlash.
4.Ko’rgazmali qurollar va jihozlarni hozirlash
5.O’quvchilarni darsga tayyorlash.
II. O’quvchilarning o’tgan dars bo’yicha bilimlarini tekshirish:
1. O`quvchilar uyga vazifani baholanish tartibi bilan tanishtiriladi.
2.O`quvchilardan zanjir usulida malumotlarni aytish sho`raladi Ma`lumot aytolmagan oquvchi zanjirni uzgan hisoblanib oyindan chiqariladi.
3. Ma`lumotlarni takrorlagan o`quvchi zanjirni uzgan hisoblanib oyindan chiqariladi.
4. Oyin oxirigacha qolgan 5 ta o`quvchi a`lo baho bilan taqdirlanadi.
Do'stlaringiz bilan baham: |