O‘ZBЕKISTON RЕSPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
SURXONDARYO VILOYAT XALQ
TA’LIMI BOSHQARMASI
UZUN TUMAN XALQ TA’LIMI BO‘LIMI QARASHLI
23-SON UMUMIY O‘RTA TA’LIM MAKTABINING
BIOLGIYA FANI O‘QITUVCHISI
GULZODA QULMATOVANING
BIR SOATLIK OCHIQ
DARS ISHLANMASI
a
MAVZU: EKOSISTEMANING TARKIBIY TUZILMASI
“TASDIQLAYMAN
__________________
Dars bosqichlari
Refleksiya
Dars bosqichlari
|
Vaqt
|
Vazifa
|
1) Tashkiliy qism
|
2 daqiqa
|
davomatni aniqlash, o‘quvchilarni darsning borishi, darsning maqsadi bilan tanishtirish;
|
Uyga berilgan vazifani tekshirish
|
8 daqiqa
|
uy vazifalarini tekshirish, qo‘shimcha topshiriq orqali baholash;
|
Yangi mavzuni o‘rganish
|
20 daqiqa
|
“KAYFIYAT HAQIDA” AXBOROT METODI, RASMLI TOPSHIRIQ, Kim lider” metodi (enerjayzeri), ZANJIR”metodi,Grafikli topshiriq
yoki boshqa zamonaviy pedagogik texnologiya asosida yangi mavzu o‘quvchilar tomonidan o‘rganiladi;
|
Mavzuni mustahkamlash
|
10 daqiqa
|
formativ baholash o‘tkazilishi; turli formatdagi test topshiriqlaridan foydalanish zarur;
|
Darsni yakunlash
|
4 daqiqa
|
refleksiya o‘tkaziladi; o‘quvchilar formativ baholanadi;
|
Uyga vazifa
|
1 daqiqa
|
o‘quvchilarni mantiqiy fikrlashga undovchi topshiriq
|
1) Tashkiliy qism (2 daqiqa; davomatni aniqlash, o‘quvchilarni darsning borishi, darsning maqsadi bilan tanishtirish)
2) Uyga berilgan vazifani tekshirish (8 daqiqa)
O’quvchilarni mavzu nomidan kelib chiqib guruhlarga ajratish,nomlash va guruh sardorlarini saylash.
Biosenoz
1-guruh
2-guruh
3-guruh
Ekosistema
Tabiiy va sun’iy ekosistema
O’quvchilarga o’qituvchi yangi mavzuni avvaldan berilgan,80/20 metodi orqali mavzuga tayyorlanib kelgan bo’lishlari kerak bo’ladi,ya’ni 80% o’quvchi faol bo’lishi ,20% esa o’qituvchi yo’nalish berib turishi kerak bo’ladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |