Tekshirdim: O`quv ishlari bo`yicha dirеktor O’qituvchi: o`rinbosari: sinf


Download 1.17 Mb.
Pdf ko'rish
bet1/38
Sana24.06.2023
Hajmi1.17 Mb.
#1653342
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   38
Bog'liq
7 sinf informatika 2018 yil konspekt (2)



Tekshirdim: 
O`quv ishlari bo`yicha dirеktor 
O’qituvchi:____________________ o`rinbosari:_________________ 
 
SINF 
7”____” 
7”____” 
7”____” 
7”____” 
SANA 
___ - _______201__ 
yil 
____ - _______201__ 
yil 
____ - _____201_ 
yil 
____ - _____ 201__ 
yil 
Mavzu: 
AXBOROT TUSHUNCHASI VA BILISH HAQIDA 
Darsning maqsadi:
1) ta’limiy: O`quvchilarga axborotning ko`rinishlari, xususiyatlari va turlari haqida ma’lumot 
berish; 
2) tarbiyaviy: O`quvchilarga vatanparvarlik tarbiyasi berish; 
3) rivojlantiruvchi: O`quvchilarning ilmiy-texnik dunyoqarashini rivojlantirish 
DTS: Axborotning ko`rinishlari, xususiyatlari va turlari haqida tushunchaga ega bo`lish 
Kompetensiya: 
1 TK1-kommunikativ kompetensiya 
2 TK2-axborot bilan ishlash kompetensiyasi 
Dars uslubi: : Guruhlarda ishlash, tushunchalar tahlili 
Dars jihozi: Darslik, kompyuter,
Darsning borishi: 
№ 
Dars bosqichlari 
Vaqti 

Tashkiliy qism 
2 minut 

O`tgan o`quv yilida o`tilganlarni takrorlash va baholash 
15 minut 

Yangi mavzuning mazmunini ochish va xulosalar chiqarish 
25 minut 

Uyga vazifa va topshiriqlar 
3 minut 
I. Tashkiliy qism: 1.Salomlashish.
2.Yo'qlama qilish.
3.Uyga vazifani so'rash. 
II. Takrorlash: 
6-sinda o`tilganlarni takrorlash. 
 
III. Yangi mavzu bayoni: 
«Informatsiya» so‘zi turli tillarda ishlatilib, ma’nosi turlicha talqin qilinsa ham, ularning asosida 
lotincha informatio so‘zi yotadi. U «tushuntirish», «tavsiflash», «xabar olish» degan ma’nolarni 
anglatadi. O‘zbek tilida informatsiya so‘zi axborotdeb tushuniladi. IX–X asrlarda Forobiy taxallusi 


bilan yashab ijod etgan yurtdoshimiz Abu Nasr Muhammad ibn 
Muhammad ibn Uzlug‘ Tarxon bilish jarayoni ikki bosqich – aqliy bilishva 
hissiy bi lishdan iborat bo‘lib, ular o‘zaro bog‘liq va biri boshqasisiz 
vujudga kelmasligini alohida ta’kidlaydi. Bilishning mazkur bosqichlari 
axborotsiz shakllanmaydi va demak, axborot bilishning asosini tashkil 
etuvchi elementhisoblanadi. Allomaning aytishicha, odamning ibtidosida 
avvalo «oziqlanish talabi» paydo bo‘lib, unga ko‘ra, odam ovqatlanadi. 
Shundan so‘nggi talablar «tashqi talablar» bo‘lib, ular bevosita tashqi ta’sir
natijasida sezgi a’zolari orqali vujudga keladi. Mazkur «tashqi talablar» 5 
turlidir: teri orqali sezgi; ta’m bilish sezgisi; hid bilish sezgisi; eshitish sezgisi; ko‘rish sezgisi. 
Forobiy «Ilm va san’atning
fazilatlari» risolasida tabiatni bilish jarayoni cheksizligini, bilim bilmaslikdan bilishga, sababiyatni 
bi lishdan oqibatni bilishga, sifatlardan mohiyatgaqarab borishini va buning asosida, ilmning borgan 
sari ortib, chuqurlashib borishini ta’kidlaydi. 
AXBOROTdeganda biz barcha sezgi a’zolari miz orqali borliqning ongimizdagi aksi yoki ta’sirini, 
bog‘liqlik darajasini tushunamiz.

Download 1.17 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   38




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling