Ko’rinib turibdiki, bu borada amalga oshirilayotgan soliq islohotlari o’zining ijobiy natijalarini bermoqda
O`zbekiston Respublikasida davlat byudjeti daromadlari tarkibi
Download 304,28 Kb.
Mikroiqtisodiyot” fanidan kurs ishi mavzu Soliq yuki va uning o (1)
- REJA
- III.Xulosa.
(YAIMga nisbatan %da).
Yuridik shaxslar daromadlariga solinadigan soliklar stavkasini (20% -2021-yilda, 18%- 2022-yilda) va jismoniy shaxslar daromad solik stavkalarini (32%- 2021-yilda, 30%- 2022-yilda)pasaytirilishi YAIMda to`gri soliklar ulushini kamayishiga olib keldi. Korxonalarda solik to`lashning ixchamlashtirilgan tizimiga o`tishi okibatida YAIMda egri soliklar ulushi pasaya bordi. Mulkdan tushadigan soliklar stavkasini oshirilishi natijasida (2021-yilda 3,0%dan 2022-yilda 3,5%gacha) resurslar bo`yicha to`lovlar va mulk soligi to`lovlari bo`yicha tushumlar ko`paygan ( 2021 yildagi-2,3%dan 2022 yilgi 2,6%gacha).
tarkibi (YAIMga nisbatan%).
2022- yilda Davlat byudjeti xarajatlari YAIMga nisbatan 24,6 foizni tashkil etdi, ya`ni 2018- yilga nisbatan 4,9 foizga kamaydi. Bu asosan ijtimoiy soxaga, ijtimoiy soxaga va markazlashtirilgan investitsiyalarni moliyalashtirishga sarflangan investitsiyalarning YAIM dagi ulushi kamayishi xisobiga ro`y berdi. Bu davr mobaynida iktisodiyotga sarf kilingan xarajatlarning YAIMdagi ulushi ortishi ma`lum darajada elektr energiyaga ta`riflarning oshishi natijasida sodir bo`ldi Ayni paytda jismoniy va yuridik shaxslardan olinadigan solik stavkalarining, byudjet tashkilotlarida ishlovchilar ish xaklarining oshirib borilishi yalpi talab xajmining o`sishi orkali ishlab chikarish dinamikasiga ijobiy ta`sir ko`rsatdi. Olib borilgan izchil makroiktisodiy siyosat natijasida davlat byudjeti takchilligi pasaytirildi va 2021, 2022 yillarda YAIM ga nisbatan 0,4 foizni tashkil etdi. Bu umumetirof etilgan 3 % li me`yordan ancha past ko`rsatkichdir.
nisbatan %da)
Byudjet takchilligi asosan noinflyatsion usullar bilan, ya`ni davlat obligatsiyalari chikarish xamda xususiylashtirishdan tushgan mablaglar xisobiga moliyalashtirilmoqda Respublikamizda o`tkazilayotgan solik-byudjet siyosati makroiktisodiy barkarorlikni ta`minlab turish, ustivor tarmoklarni investitsiyalash, ta`lim soxasini jadal rivojlantirish, axolini ijtimoiy ximoya kilish maksadlariga karatilib kelinmokda. Mavzuni o’rganib chiqish jarayonida xo’jalik yurituvchi sub’ektlar zimmasidagi soliq yukini baholash mezonlaridan kelib chiqib va ushbu ko’rsatkichni yanada kamaytirish borasida quyidagi takliflar ishlab chiqildi:
Ishlab chiqarilishidan to istemolchiga etib borguncha bo’lgan bosqichlarda o’rtadagi bo’g’inlarda QQS bo’yicha imtiyozga ega bo’lgan soliq subektlarini mavjud bo’lishi natijasida, keyingi bo’g’indagi xo’jalik faoliyati subektining faqatgina o’zi yaratgan qiymatdan emas, balki QQS bo’yicha imtiyozga ega korxonadan QQSsiz mahsulotlarni sotib olishi evaziga, kelgusida QQSni chegirish imkoniyati yo’qligi tufayli sotilgan tovarning to’liq qiymatiga nisbatan soliq to’lash holatini keltirib chiqarmoqda. Bu esa QQS bo’yicha imtiyozga ega bo’lgan korxonadan oldingi bosqichdagi korxona tomonidan qo’shilgan qiymatga QQS to’lgan bo’lishlariga qaramasdan, ushbu qiymat QQS bo’yicha imtiyozga ega bo’lgan korxonadan keyingi subekt to’lashi mumkin bo’lgan QQS obektiga ham kiritilmoqda. Natijada, yangidan yaratilgan holatlarini yuz berishi ravshandir.
FOYDALANILGANADABIYOTLARRO’YXATI
ustuvor yo`nalishi bo`yicha Taraqqiyot strategiyasini “ Inson qadri va sifatli talim yili” da amalga oshirishga oid Davlat dasturini o`rganish bo`yicha ilmiy-uslubiy risola. T.: 2022y
Majlisga Murojaatnomasini o‘rganish va keng jamoatchilik o‘rtasida targ‘ib etishga bag‘ishlangan ilmiy-ommabop qo‘llanma. – T.: «Ma’naviyat», 2019. – 312 bet.
REJA:I.Kirish.II.Asosiy qism.2.1. Soliqlarning ob’ektiv zarurligi va soliq yuki borasidagi ilmiy-nazariy qarashlar.2.2. Soliq yuki darajasi va uni aniqlashning nazariy asoslari. 2.3. Mamlakatimizda soliq yukini kamaytirib borish soliq siyosatining asosiy yo’nalishi sifatida. 2.4. Xo’jalik yurituvchi sub’ektlar zimmasidagi soliq yukini maqbullashtirish yo’nalishlari. III.Xulosa.IV.Foydalanilgan adabiyotlar. |